poniedziałek, 24 lutego 2014

Jajko czy kura?Odwieczne pytanie, które zastanawia bardzo wielu ma w końcu naukowe wytłumaczenie. Ważne jest to, że są to dwie teorie, do których każdy z nas może się ustosunkować. W twierdzeniu profesora Johna Brookfielda to jajko jest tym, co pojawiło się wpierw. Co zatem zakłada druga teoria? Jak się wszyscy domyślają, w drugiej hipotezie to kurka jest ważniejsza. Fakt, który może interesować to twierdzenie, że, zarówno teoria Brookfielda jak i Collina Freemana nie są przeciwstawne względem siebie.


Stadia rozwoju jajka a ewolucja gatunkowa

Z punktu widzenia nas, czyli konsumentów to czy jajko było pierwsze czy też kura, nie jest istotne. Dla nas liczy się przede wszystkim smak i wielkość jajka, które otrzymujemy w sklepie lub na targu. Naukowcy postanowili sprawdzić ten problem, aby uzyskać w końcu jednoznaczną odpowiedź – jajko czy kura?
Według badań Brookfielda okazuje się, że to z jaja zniesionego przez inny gatunek powstał, dodajmy, że była to pierwsza kura w historii. Mutacja, o której mowa miała miejsce na poziomie zygoty, a stąd prosta odpowiedź – że to jajko a nie kura było pierwsze.
Przeciwna teza, opublikowana przez dr Freemana zakłada, że to kura jest wcześniejsza. Jaka przyczyna leży u podstaw tej teorii? Białko, z którego jest ”ulepiona” skorupka, produkowane jest w jajowodzie, zatem to kura była pierwsza.

Jak ważna jest ewolucja w przypadku smaku?

Od czego zależy smak jajka? Mniejsze czy większe, które jajka używać? Wartość odżywcza, na nią przede wszystkim karma, którą wyjada kura. To właśnie od tego czynnika zależy ilość witamin A,K,D,E,B czy takich pierwiastków jak fluor, mangan, jod. Rozmiar jaja zależy również od tego w jakim wieku jest kura. Wniosek jest prosty im bardziej wiekowa kura nioska, tym większe jajko. Żółtko, które jak wiemy jest źródłem witamin i minerałów, jak na ironię, jest większe w jajkach, od młodszych kur.
Jakie jajka wybierać?
Bez znaczenia czy wybierzemy jajka L czy jajka S warto nabyć najświeższe jaja np. jajka Farmio. Polski producent jaj Farmio, twierdzi, że kury są karmione karmami bez konserwantów i sztucznych polepszaczy. Smak jaj Farmio jest zatemnaturalny. Bez względu na to czy chcemy zjeść duże czy mniejsze jajka, zawsze sprawdzajmy datę ważności, bo świeże jajka to najlepszy wybór!

Najnowsza reklama Farmio:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz